ocelák Josef Bugner

Sportovní zaměření?

Mám rád všestrannost, v současnosti preferuji ultratrail, běh, letos se chci vrátit na kolo, trochu lezení a taky z míčových sportů tenis a odbíjená.

Jak jste se dostali ke sportu, vaše sportovní minulost?

Sportů jsem vystřídal víc, dlouhá léta to byl hlavně kolektivní sport – volleyball, ke kterému jsem měl vzhledem ke své výšce předpoklady – jako žák jsem začínal s odbíjenou a v Ivanovicích na Hané, pak pokračoval ve Vyškově a nakonec hrál v SK UP Olomouc. Při studiu na UP Olomouc jsem se také seznámil s lidmi, kteří dělali sportovní lezení, což tehdy nebylo tak rozšířené jako dnes i vybavení bylo dost jiné ;-) lezli jsme v kopačkách s uřezanými špunty a tzv. důchodkách – pískovce (pro mladší vysvětlím, že to byla běžná obuv pro starší lidi na doma, takové papuče :-) ale podrážku měly pro tyto účely super), také si vzpomínám na svůj sedák ušitý z popruhů hasičské hadice, ale střihem a funkcí stejně dobrý, jako ty dnešní od vyhlášených firem, kopíroval tehdejší „západní“ výrobce…  a tak jsem postupně hodně času věnoval tomuto sportu. V té době bylo minimum lezeckých stěn, obráželi jsme všechny skály v okolí a čundrovali po celé republice – bylo to krásné propojení sportu a pohybu v přírodě. Po otevření hranic jsem začal jezdit do Alp, především na mixy do Švýcarska. Taky jsem dost jezdil na kole, jako doplněk k tréninku odbíjené, to byly delší trasy 100-200km, naopak  nerad běhal ;-), když jsme dělali nějaké běžecké testy např. cooperův – zdálo se mi to strašně dlouhé, o to víc mi přijde úsměvné, jak jsem v poslední době propadl horským běhům. Jinak vše: lyže, plavání, squash, badminton, tenis…

Co vám sport/pohyb přináší?

Dává mi radost, obrovský relax, energii, emoce, krásné zážitky a pocity, když člověk překoná sám sebe, svoji pohodlnost, obavy, strach ... toto mi dlouhá léta přinášelo lezení – to, že člověk bojuje a překonává především sám sebe a své hranice, dnes dokážu zažívat podobné pocity u horských běhů. Také mi sport dává možnost být s lidmi, kteří jsou pro mne příjemní už tím, že mají podobný vztah k životním hodnotám.

Sportovní hrdina, vzor?

Nikoho takového v současnosti nemám, nebo na to už tak nemyslím, dříve, když jsem „propadl“ lezení, to byl  Reinhold Messner, to možná souvisí  s vyhraněností k sportovnímu odvětví a s tím kam člověk směřuje. Když teď více běhám, napadá mne Emil Zátopek, ale je moc skvělých sportovců a hlavně skvělých lidí, které si můžeme brát za vzor a nemusí být ani profesionální sportovci.

Dosavadní největší sportovní zážitek?

Mám jich spoustu – krásných, z dob kdy jsem hrál odbíjenou, kdy jsem lezl po horách, když běhám… a nedokážu říct, který je krásnější, teď poslední silný a krásný mám z LH 24.

Sportovní cíle pro rok 2014?

V letošním roce chci absolvovat horské běhy:  LH 24 – už splněno ;-) , Horská výzva Jeseníky, Zugspitz Ultratrail, Lysohorský čtyřlístek, Salomon Slezský maraton, Beskydská sedmička a také některý ze závodů Ocelový muž a na tratích kam se vracím chci vylepšovat časy.

Stále se u nás něco děje

Developed by ASPECTO Media s.r.o.