Oceláci na Lysé hoře - Lysacup 2014

To bychom nebyli Oceláci, abychom se nezúčastnili již proslulého etapového závodu na Lysou horu v Beskydech. Oficiálně za náš klub bojovalo 8 členů. Jako SK Oceláci jsme získali 35. místo ze 180 týmů celkově. Nasbírali jsme 11 341 bodů za 53 našich účastí. Lysacup, který začal 3. 11. 2013 výběhem na Velký Javorník, skončil 22. 2. 2014 etapou od Rajské boudy, vyhlašovacím ceremoniálem a povedeným večírkem.

Lysacup nám již ukázal záda, ale v našich hlavách i srdcích stále proudí, a zde je pár našich shrnutí téhle LC sezóny a plánů do budoucna. Zeptala jsem se fanoušků LC z našich řad na jejich pocity z této sezóny, jaká je jejich nejoblíbenější etapa a proč, a naopak.

VAROVÁNÍ: následující řádky mohou způsobit nepřekonatelnou chuť skočit na nejbližší dopravní prostředek, odjet do Beskyd, nasadit běžeckou obuv a udělat si vlastní Lysacup třeba teď hned.

Adam Pavlorek

Můj první ročník Lysacupu: neuvěřitelná atmosféra, spoustu nastoupaných kilometrů, zástupy sportovců všech úrovní a hlavně, zábava na každý víkend. Odtrpěl jsem si své při prvních etapách, ale zjistil jsem, že se dá etapu od etapy zlepšovat a posouvat se v pořadí k nejlepším, což mě hnalo k nečekaným výsledkům. Dá se říct, že se LC stal mou drogou pro zimní měsíce. Rozhodně nejnáročnějšími etapami byly ty, které vedly po trasách, které jsem neznal, a rozvrhnout si síly nebylo možné. Naopak, při opakování etapy z Mazáku se mi běželo nejlépe, protože jsem věděl, co si můžu dovolit a zaběhl jsem výsledek, který jsem si dal jako letošní metu a to do 50. místa.

Shrnutí? Jedinečný etapový závod s lidským přístupem k pořádání!!!!!

Honza Musil

Tak ten letošní Lysacup je možné u mě rozdělit podle několika kritérií, podle účasti, počasí a zdraví. Účast byla výborná, nemyslím podle počtu, ale podle lidí, které běhání opravdu baví a dokážou vytvořit pěknou přátelskou atmosféru. Člověk potká, dá se říct kamarády, které rok neviděl, pozná nové přátele a během se všichni baví. Počasí letošnímu Lysacupu přálo i nepřálo. Určitě bylo letos v porovnání s loňským ročníkem víc etap, kdy nám svítilo sluníčko a ten výhled z vrcholu Lysé hory stojí za tu námahu při běhu, je to opravdu nádhera. Určitě nám chybělo víc sněhu. Nezajímavější etapy byly ty dvě z Visalají a časovka od Bezruče. Ta první z Visalají by se dala nazvat Ledová nebo Klouzací a běh to byl opravdu zajímavý. Pro mě to byla etapa pádová, pěkně jsem sebou práskl hned na začátku a rameno mě ještě teď pobolívá. Druhá Visalajská byla zase mrazivá (to byla Lucka na 24-hodinovce a sama to dobře poznala na vlastní kůži), hlavně cestou dolů pořádně foukalo, ale to přece k zimnímu horskému běhu patří a vytváří to tu správnou atmosféru. No a časovka, tak ta byla opravdu zimní, dost sněhu, trochu zima a každý musel běžet sám. Prostě etapa, která ti ukázala, na co máš. No a zdraví, jak říká Dědek Beskydský, musíme být rádi, že si můžeme zaběhat a doběhneme zdraví do cíle. Já vlastně první etapu běžel tak naslepo, nevěděl jsem co moje operované koleno, ale šlo to překvapivě dobře. A tak jsem měl velké oči a chtěl absolvovat dva běhy v jeden den. Vánoční běh v Bělském lese a noční na Lysacupu. V Bělském lese jsem vyrazil na své poměry jak zajíc, ale ouha v polovině prvního kola mě píchlo v levé noze a bylo po běhu, už jsem přemýšlel o tom, že to zabalím. No doběhl jsem, ale s běháním byl na tři týdny konec. Pak jsem vyrazil opět na Lysou horu a pomohlo to, při tom běhu do kopce to moc nebolelo a doběhl jsem. Při všech dalších bězích na Lysou to bylo lepší a lepší. Já mám to běhání na Lysou jako lázně, pokaždé se po něm cítím nejlíp za celý týden. Ale největším zážitkem z Lysacupu bylo, když při vyhlášení vítězů celý sál ve stoje tleskal Tomáši Lichému (pozn. celkový vítěz LC), to bylo opravu fantastické.

No, co Lysacup 2015? Tak to se uvidí, určitě bych ho chtěl absolvovat, věřím, že budu.

Michal Nevřala

Lysacup 2014 začal skvěle. Prolog na Javorník je přesně to pravé zpestření na tomto závodě. Nebylo by vůbec špatné ještě jednou vložit podobný závod v průběhu LC. Na LC je skvělá hlavně organizace, nápad a účast všech lidí. Je pravda, že tento rok byl výjimečný hlavně počtem startujících a počasím. Mám rád závody, které organizuje někdo, kdo nechce na tom vydělat peníze, ale dělá to i trošku srdíčkem. Nejlepší etapa pro mne, s kterou bojuji i při tréninku, je žlutá od Šance a nejhorší žlutá z Malenovic.

Těším se na další LC a na další výběh na Lysou horu.

Petr Martinek

Rok 2013 jsem proběhal v horách jako šílenec (alespoň tak to říká má dcerka), a tak jsem se těšil, až ty naběhané kilometry a nastoupané metry prodám v letošním ročníku Lysacupu a ukážu spoustě závodníkům záda, které ještě mnoho z nich nemělo šanci spatřit :) Začal jsem sebevědomě tím,  že jsem zasedl k internetu a objednal si čip ;) Bohužel, tím pro mě LC také skončil. Zranění kotníku mě pustilo na start pouze jednou z Janovic, což byl takový můj "test pravdy", který ukázal, že nestane-li  se zázrak, letošní sezóna bude beze mne. A jak už to bývá zvykem, zázrak se nestal!

Ale kdo si počká ... LC není žádná módní záležitost pro pár „slečinek“, ale nesmrtelný závod pro spoustu horských fanatiků, bláznů a turistů, kteří chtějí v zimě alespoň jednou týdně vidět slunce. A já se těším, až se zase za rok mezi ně postavím a ukážu jím, že předběhnout Oceláka není jako vzít dítěti lízátko, ale je třeba pořádně zamakat ;)

Lucka Odehnalová

Lysacup je pro mne zážitek, závod, rehabilitace, boj, relax, setkání, pokec … A tak bych mohla pokračovat dál. Byla to má druhá sezona Lysacupu. Pár etap jsem běžela, pár etap jsem šla ala turistka a fandila ostatním, každopádně LC je skvěle organizovaná akce, kde člověk potká vždy plno stejně naladěných lidí a veselou atmosféru za každého počasí. Má nejoblíbenější etapa je od Šance po žluté stezce a určitě bych do svých oblíbených zařadila i tu z Visalají. Je těžké říci, že některou etapu nemám ráda, ale nejméně oblíbenou mám asi tu od Bezruče, což je pro mne výzva ji běhat o to častěji.

Jsem ráda že Lysacupem běhání v Beskydech nekončí, ale začíná šnůra zajímavých závodu, která končí Lysacupem. Je to prostě začarovaný kruh.

Členové našeho LC týmu

Bodování jednotlivých etap a vývoj pořadí

Všichni vzhůru do hor :) (první etapa LC z fotoalba p. Raška – dvorního fotografa LC)

Autor článku

Autor článku není z našeho týmu, je odjinud :)

Stále se u nás něco děje

Developed by ASPECTO Media s.r.o.