Lysacup 2015

Je tady první listopadová neděle 2014, startuje nový ročník Lysacapu. Už třetí, kterého se účastním, ty první dva jsem úspěšné zvládl, snad i letos to půjde. Nepatřím mezi ty, co chodí běhat na Lysou každý týden. Během roku si jen tak jezdím na kole, jdu si zaběhat, pár tréninků v Klimkovicích a tak jednou za měsíc nějaký závod. Jsem zkrátka lenoch, kterému se nechce z domácího pohodlí, ale od té první listopadové neděle je s tímhle lenošením konec, až do konce února příštího roku budu muset každý víkend z domu. Tak pojďme na start.

Neděle 2.11.2014 v 10:00 se startuje již tradičně od skokanských můstků ve Frenštátu pod Radhoštěm a běží se na Velký Javorník. Úvodní slavnostní zahájení, poté nám mladí skokani z Frenštátu předvedou pár skoků a startujeme. Na start první etapy nás přišlo 305, SK Oceláky Ostrava zastupovalo pět závodníků Adam Pavlorek, Aleš Grym, Bugner Josef, Břeťa Orlík a já. V týmech jsme skončili 30.

V neděli 8.11. startujeme z Krásné. Čeká nás sychravé podzimní počasí v porovnání s minulým týdnem, prostě škaredé. Ale počasí nemůže účastníky Lysacupu odradit, na startu se tlačí 277 nedočkavců. V 10:00 se vyráží, Oceláky tentokrát zastupuje 6 borců, naše řady doplnila Lucka Odehnalová a její výborný výkon, 6. místo mezi ženami nám dopomohl k 20. místu v družstvech. Za týden poběžíme z Ostravice -Mazák. To bývá tradičně etapa s nejvyšší účastí, tak uvidíme.

V sobotu 15.11. už ani nevím, jaké bylo počasí, ale tradice velké účasti na této etapě zůstala zachována. Na startu je 327 závodníků, zatím nejvyšší počet v tomto ročníku. Oceláci jsou zastoupeni stejnou pěticí jako na prvním závodě i pořadí bodujících se nemění, nejlepší Pavlorek, Grym a následuji já, končíme 27.

V neděli 23.11. se poběží z Janovic-Bystré takzvaná mistrovská etapa. Tuhle trasu jsem ještě neběžel, proto nevím, co mě čeká, no uvidíme. Mistrovská etapa startuje, počasí dobré na startu 340 nedočkavců s odhodláním porvat se o co nejlepší umístění. Oceláky zastupuje trojice mužů Grym, Orlík, Musil, kterou doplnila Lucka, která opět prokázala své kvality a byla z nás nejlepší. Já jsem poprvé porazil Aleše a v kategorii důchodců uhájil třetí místo. V družstvech jsme skončili 33-tí. První měsíc Lysacupu 2015 nám zakončí etapa z Rajské boudy.

V sobota 29.11. mrzne a objevil se první poprašek sněhu. Na startu opět přes 300 nedočkavců, vyrážíme, na některých místech už to klouže, je třeba být opatrný. Oceláci jsou na startu jen tři, Radůz, Břeťa a já, skončili jsme 36-tí. Musím se pochlubit, předběhl jsem Radůze, to se mi už zase dlouho nepodaří.

Prosinec startuje časovkou od hotelu Petr Bezruč novinkou z loňského roku, která mi vloni vyšla, tak se docela těším. Ouha selhalo měřící zařízení a výsledky nejsou. No nevadí, aspoň jsme si naostro zatrénovali. Příští týden už určitě bude měřit a bude se makat pěkně nadoraz.

V sobotu 13.12. běžíme z Visalají, tohle je opravdu běžecká etapa. Na startu nás je 268. Příjemné počasí, trasa, kde je dost místa na předbíhání, proto je třeba si to užít. Oceláky reprezentuje tradiční trojice Grym, Orlík, Musil a dá se říct, že nám to vyšlo 29. místo z 83 týmů to jde!!

V neděli 21.12 nás čekala noční etapa z Ostravice od železničního přejezdu. Když rozsvítíme čelovky, bude to vypadat, že letí obrovské hejno světlušek. Nočních etap se trochu bojím, při své první jsem přehlédl ledovou plotnu a pěkně si narazil pravé rameno. No snad to zvládnu v pohodě. Na tuto zmrzlou etapu nás posílil Pepa Bugner a skončili jsme na 34-tém místě. Ocelákům se podařilo tuto etapu absolvovat bez zranění, pár pádů s menšími odřeninami bylo, naštěstí nic vážného. Po této etapě jsme měli zasloužených deset dnů volna, protože byly vánoce, ale na Silvestra jsme byli opět v zápřahu, čekala nás tradiční etapa v maskách, které jsem se ještě neúčastnil.

31. prosince 2014 to na startu vypadá jako na maškarním bále a ne na startu běžeckého závodu. Různé masky mají nad sportovně oděnými účastníky silvestrovského běhu převahu. Všechny znovu překvapil nám dobře známý Dědek Beskydský, který se na startu objevil na chůdách, nevím kolik na nich ušel, ale dotáhl je až na vrchol a to je výkon. Na startu nás bylo 303 a pro všechny, kteří vyběhli až nahoru byl odměnou překrásný výhled, kdy byly vidět Tatry. Byla to opravdu krásná odměna pro všechny. Oceláci měli tentokrát bohužel jen dva zástupce, Břeťu Orlíka a mě, proto jsme v družstvech skončili až 41.

Začátkem roku 2015 nás navštívila paní Zima, která přinesla účastníkům Lysacupu toužebně očekávaný sníh a mráz. Bohužel 9. a 10. ledna přišla obleva. 10.1. ráno je opravdu počasí, že by psa nevyhnal, prší, fouká nárazový vítr, no nic příjemného, ale co nejsem z cukru a nebude poprvé, co mi bude zima. Navíc se dnes běží od přehrady Šance. Tuhle etapu moc nemusím, je tam poměrně dlouhý úsek běhu po vrstevnici, kde to všichni napálí a já nestíhám a doháním v následujícím stoupání. Prostě, když se neběží do kopce, tak mi to nejde. Jdeme na to. I přes opravdu špatné počasí je nás na startu 243, to je tedy pořádná síla. Sněhu je na trati asi 40 cm a ten je hlavně na začátku hodně rozbředlý a pěkně se do něj boříme. K mému překvapení mě na rovince předběhli asi jen dva běžci a těm to ve stoupání vrátím. Hurá jsme nahoře, říkají si všichni, nakonec to nebylo tak zlé, u všech, se kterými jsem mluvil převládá spokojenost z dosažením cíle a i počasí se umoudřilo,přestalo pršet, proto rychle dolů a do tepla domova. Mužskou oceláckou trojku znovu posílila Lucka Odehnalová, která nás opět porazila a hlavně díky ní jsme skončili v družstvech 22. 17.1. poběžíme v tomto ročníku podruhé z Mazáku, snad se nám počasí za ten týden umoudří.

A vskutku počasí nám přeje, sníh vydržel, venku je teplo, jen trochu fouká proti minulému týdnu, paráda. Na startu na Mazáku se se tlačí 279 borců s odhodláním dobýt znovu vrchol Lysé. Oceláckou trojku Aleš, Břeťa, Honza doplnil tentokrát Pepa Bugner a bylo z toho pěkné 26. místo.

V neděli 25.1. 17:00 na startu druhé noční etapy z Rajské boudy je nás jen 169, tuhle etapu také běžím poprvé, tak uvidíme. Pořádně mrzne, fouká a napadl nám nový sníh, zima jak má být. Vyrážíme, první část se běží po cestě, nikam nepospíchám moc nás není a říkám si, že to ve stoupání dohoním. Stoupání začíná od hotelu, ale v té tmě a ve sněhu se nedá nikdo předběhnout, proto až na vrchol hangu běžíme pěkně za sebou jako husy. Vybíháme na cestu nad hangem, tady se něco naběhnout dá, ale na vrchol je to už jen kousek, proto jsem to moc nezvládl, škoda. Z Oceláků jsem byl sám, bylo z toho 46. místo v týmech.

Poslední lednový den 2015 nás opět nasměroval do Ostravice k železničnímu přejezdu, mráz se drží, sněhu přibylo, Lysacup jak má být. Na startu 243 věrných, vyrážíme. Opravdu se běží, sníh drží, led není a rychle to ubíhá. Už asi třetí závod se pohybuji mezi 140. až 150. místem s tím jsem spokojený. Na startu se v tomto ročníku poprvé za Oceláky objevil Michal Nevřala a byl jasně nejlepší, mně se tentokrát podařilo porazit Lucku, vybojovali jsme 25. místo.

Neděle 8.2. Visalaje a zase změna počasí. Mlha, sněží, mrzne, fouká, moc toho není vidět už příjezd byl zajímavý. Cesta klouže, sněhové jazyky, bylo třeba nasadit sněhové řetězy, ale zvládli jsme to. Na staru je nás 214, Oceláky zastupuji já a Lucka Odehnalová. Lucka mi tentokrát vrátila porážku z minulého týdne a předběhla mě. V družstvech jsme skončili 33.

A máme před sebou poslední tři závody.14.2. Ostravice hřiště, 22.2. Ostravice hráz přehrady Šance a finále od Rajskéboudy, tak pojďme do toho.

V sobotu 14.2. nás přišlo na start k fotbalovému hřišti 231. Mrzne a sněhu už máme přes 130 cm, paráda. Oceláky tentokrát zastupuji sám a tak mé 144. místo v jednotlivcích stačí v týmech jen na 61. příčku. Škoda asi se do první 30 na závěr nedostaneme. Uvidíme, kolik nás bude za týden na hrázi přehrady Šance.

Neděle 21.2. ve vzduchu už je cítit jaro, oteplilo se, ale sněhu pořád dost, ale je měkký, bude to fyzicky náročnější. Oceláci jsou na startu tři a to je pro hodnocení družstev plný počet. V cíli jsem z Oceláku tentokrát první já, kousek za mnou dobíhá Lucka a třetím do party je Pepa. Je z toho 23. pozice a to je dobré. Za týden tedy naposled.

Sobota 28.2. na pořadu je finále Lysacupu 2015. Tradičně se běží od Rajské boudy a ve vlnách. Co to znamená? No, že první poběžíme my hlemýždi, dvě půl minuty za námi vyrazí běžci a další dvě půl minuty zajíci. Oni nás hlemýždě běžci i zajíci stejně brzy předběhnou. A ještě je tu jedna zvláštnost, dnes za umístění udělují dvojnásobné body. Celkem nás finále běželo 282. Oceláci běželi jen dva, já a Pepa, vybojovali jsme 40. místo.

Běžecká část Lysacupu 2015 skončila, hurá na oslavy. Tohle byl můj třetí a nejvydařenější start na Lysacupu, užili jsme při něm sluníčka, deště i sněhové vánice, ale bylo nám fajn. Proto, když to půjde za rok na shledanou.

Všechny tři ročníky, kterých jsem se účastnil, vyhrál Tomáš Lichý. Náš tým skončil na 30.tém místě celkově a místo na bedně mezi staršími chlapci zbylo i na mě, tentokrát to druhé…