K darování krve mě přivedl můj táta

K darování krve mě přivedl Táta. Ano ten co odešel před léty na rakovinu. Párkrát jsem s ním byl ve starém krevním centru jako kluk.Tehdy jsem ještě nechápal, že to dělal i pro možnost paragrafu jako zákonnou úlevu v práci, neboť pracoval v Praze na stavbách pro tehdejší IPS závod 10.

Přesně v den mých 18tin jsem měl svou premiéru. Věděl jsem o držení omezení v jídle a alkoholu a vše klaplo jak mělo. Jak Ivánek z Mrazíka jsem se dmul pýchou, když mi přišel první průkaz dárce krve z FNO ;-).

Roky na učnáku i nástavbě ubíhaly a  tak i tři měsíční pauza mezi odběry. I na vojně, kdy se nás v příjímači, při nějaké přednášce ptal jeden staří doktor, kdo a kolik má odběrů té nejvzácnější tekutiny, přihlásil se pouze jeden jediný-ano já. Jeho názor, že by každý zdravý jedinec měl darovat alespoň 30 odběrů si pamatuji dodnes. Dojížděl jsem sice do Olmíku, ale byl to spíš výlet a relax od zelené barvy ;-).

Zase roky běžely a až po cca 3 letech v práci jsem byl poučen od kolegáčka o paragrafu a odečtu z daní za každý odběr. Občas jsem to tedy využil, a když se jednou před evidenci v Krevním centru FNO sestřička ptala dárců, kdo by chtěl jít darovat plazmu zvedl jsem se a bylo.

Dneska docházím tak často jak to jen s ohledem na práci a život jde..neboť o ten tu jde především!! Po každé když vycházím po darování, vzpomenu na Tátu..je to hold pro tebe hrochu Čvachto ;-).

Mezi námi Oceláky jsem našel taky pár dárců, ať už pravidelných tak i nováčků a už nevím kdo, ale někdo z SK Oceláci Ostrava nadnesl, proč nezajít darovat Oceláckou krev nebo plazmu spolu? Slovo dalo slovo i s paní manažerkou KC paní Kalužovou a akce byla uskutečněna (viz fota).

Darování je zdravé, čistí se krev a tělo se učí obnovit si novou, což se může při nenadále ztrátě krve při karambolu v autě, na kole, při pádu na bruslích hodit. Tělo bude navyklé.

Stejně tak jak, když my Oceláci se pravidelně co 14 dni bavíme a naKOPáváme se na KOP-Klimkovické Ocelácké Přípravce (pohybovka pro radost), na kterou jste všici srdečně zváni. Popis a termíny jsou na webu ;-)

Zdeněk Donor S

Autor článku

Zdeněk

Stále se u nás něco děje

Developed by ASPECTO Media s.r.o.