Jak je to s doplňky stravy...

Ač patřím ke slohově zcela zaostalým jedincům, byla jsem pověřena úkolem, napsat něco o  vhodných doplňcích stravy pro sportem zatížený organismus. Nechtěla bych zde kopírovat odborné články z internetu, kterých si sami jistě najdete spoustu.

A to je právě ten problém!!!

Dokáže se laik, sportovec amatér, orientovat v té záplavě doporučení, které se na nás ze všech stran valí ? Sama se přiznám, že nejsem schopna jakéhokoli pravidelného užívání vitaminů, minerálů apod., proto jsem taky chudokrevná a dostávám křeče :-). Namlouvám si, že je to věkem, ale ona ta „kovářova kobyla“ opravdu chodí bosa.

Myslím si, že na začátek bych měla osvětlit jeden zásadní rozpor, řešený hlavně odbornou veřejností:

Potravinový doplněk versus léčivý přípravek

Nebudu vám tady citovat přesné definice, ale pokusím se to podat zcela jednoduše.

Potravinový doplněk (správně doplněk stravy) je registrován jako potravina a není tudíž nutno dokazovat ani obsah, ani účinek. Nutné je pouze doložení zdravotní nezávadnosti.

Léčivý přípravek prochází přísným schvalovacím procesem na Statním ústavu pro kontrolu léčiv. Zde si můžete být jisti, že léčivý přípravek obsahuje to, co je uvedeno na obalu. Navíc tyto přípravky procházejí klinickými studiemi nejen na nezávadnost, ale i účinnost.

Aby to nebylo tak úplně jednoduché, v loňském roce se doplňkům stravy postavily do cesty tzv.zdravotní tvrzení. Na potravinovém doplňku nesmí být uvedeno, že léčí nebo předchází nějaké nemoci. Mohou být uvedeny pouze příznivé účinky na organismus, pokud má doplněk schválené tzv. „ zdravotní tvrzení“.

Je to trochu složitější, ale zpět do praxe. Vezměme si, sportovci hojně používaný, hořčík (magnesium). Nebudu se teď zabývat přímo jeho účinky, to si necháme na příště, ale můžeme si zde ukázat výše uvedené rozdíly.

Z volně prodejných přípravků s obsahem hořčíku je léčivým přípravkem např. Magne B6, zde jsou v příbalovém letáku uvedeny indikace na svalové křeče, nervozitu, úzkost. Novinka stejné firmy Magne B6 Forte však již neprošla schvalovacím řízením pro léčivý přípravek, proto zde není indikace, pouze má na krabičce napsáno „ Hořčík a vitamin B6 přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání“. O křečích ani slovo – není schválené tvrzení.

Konec teorie. Co si odnést do života?

Ne vždy, když si myslíte, že užíváte hořčík ( nebo jiné doplňky), ho opravdu do těla dostanete.

Netvrdím, že to výrobci šidí a zrovna Magne B6 Forte je dle mého názoru kvalitní. Ono to schválení na léčivý přípravek není zase tak levná záležitost, proto bývá i markantní rozdíl v ceně.  Ale jen chci ukázat, že u potravinového doplňku si nemůžete být nikdy jisti jeho obsahem. Hořčík ze supermarketu vám zajisté neuškodí, ale možná ani nepomůže.

Doufám, že jsem vás moc nevyčerpala a neodradila ;-). Snažila jsem se to napsat opravdu co nejjednodušeji. A pokud vydržíte, příště už to bude opravdu o tom hořčíku, i když o mnoho jednodušší to asi nebude ;-).

Zdraví Vás Simona – sportovec  amatér, lékárník profesionál.

Autorka článku

Simona

Stále se u nás něco děje

Developed by ASPECTO Media s.r.o.