B6

Pokud chci navázat na předchozí pojednání o hořčíku, nezbývá, než přeskočit od minerálů k vitaminům, konkrétně vitaminu B6. Dá se říct, že nebýt hořčíku, vitamin B6 (neboli pyridoxin) by užívalo jen pár nadšenců z řad neurologických pacientů. A to by byla opravdu škoda :-)

Vitamin B6 má totiž řadu funkcí v nervovém systému a navíc zlepšuje vstřebávání hořčíku. Proto jsou již dnes na trhu kombinované přípravky magnesia s vitaminem B6 a jejich popularita postupně roste.

Pro sportující část populace je podstatné , že vitamin B6 reguluje nervosvalovou dráždivost , podílí se na syntéze hemoglobinu (napomáhá přenosu kyslíku červenými krvinkami) a mimo jiné reguluje hladinu krevního cukru. Pomáhá lepšímu využití energie z cukrů i bílkovin.

Přírodním zdrojem vitaminu B6 jsou celozrnné obiloviny, pivovarské kvasnice (milovníky hořkého moku však musím zklamat – alkohol obecně snižuje hladiny vitaminů skupiny B L), droždí, vejce, ořechy. Pyridoxin si samozřejmě můžete koupit v tabletách, nebo v kombinacích jako je B-komplex, Milgamma či Magne B6.

Příznivci zdravého stravování s dostatečným příjmem celozrnných obilovin a ořechů nemusí mít z nedostatku vitaminu B6 strach. Snížená hladina pyridoxinu se může projevit u osob užívajících antibiotika, hormonální antikoncepci, kortikoidy nebo při nadměrné konzumaci alkoholu. Existuje dokonce vrozená forma epilepsie způsobená nedostatkem vitaminu B6. Deficit tohoto vitaminu způsobuje nadměrnou dráždivost, nervozitu až deprese.

Kromě vlivu na vstřebávání hořčíku může nedostatek pyridoxinu snižovat využití zinku, vitaminu C i železa. Naopak pro správnou funkci vitaminu B6 je nutná přítomnost vitaminu B2 (riboflavinu).

Užívat tedy k hořčíku Vitamin B6?

Pokud magnesium chcete užívat pravidelně a jste ohroženi deficitem vitaminu B, pak je určitě lepší kombinace (léčivý přípravek Magne B6 nebo doplňky stravy Magnesium B6 Zdrovit , Magnex nebo Magne B6 Forte). V případě akutního dodání hořčíku jako prevence křečí před závodem bych raději volila rozpustnou formu samotného magnesia (Magnetrans, šumivé magnesium, Magnosolv ).Čistý vitamin B6 bych dodávala pouze při neurologických potížích.

V ostatních případech bych dala přednost B-komplexu.

Autorka článku

Simona

Stále se u nás něco děje

Developed by ASPECTO Media s.r.o.